Antioksidantai – tai medžiagos, kurios nukenksmina laisvuosius radikalus, saugo organizmą nuo ardomojo oksidacinio streso poveikio. Antioksidantai veikia priešingai nei laisvieji radikalai: aktyvina imuninę sistemą, stiprina ląsteles, palaiko jų gyvybingumą. Tyrimais nustatyta, kad tie žmonės, kurių kraujyje antioksidantų yra sumažėję, dažniau serga uždegiminėmis ligomis, miokardo infarktu, smegenų insultu bei vėžiu. Kai kuriuos antioksidantus gamina pats organizmas, kitų būtina gauti su maistu, o jei mityba nevisavertė – su maisto papildais. Organizme gaminami antioksidantai yra labai svarbūs. Pavyzdžiui, organizmo gaminama antioksidacinė medžiaga metionino reduktazė padeda nugalėti ypač pavojingus laisvuosius radikalus, sukuriamus radiacijos metu. Kad organizmas nestokotų medžiagų, reikalingų antioksidantų gamybai, reikia vartoti maistą, kuriame gausu vitaminų. Mokslininkų teigimu, dėl vitaminų stokos gali sutrikti dauguma organizmo biocheminių procesų, tarp jų ir antioksidacinių medžiagų gamyba.

Su maistu negauname pakankamai antioksidantų Dėl nevisavertės mitybos daugeliui Lietuvos gyventojų antioksidantų trūksta. Atlikti Lietuvos gyventojų mitybos tyrimai rodo, kad dauguma gyventojų nepakankamai vartoja daug vitaminų ir mineralinių medžiagų turinčių vaisių ir daržovių – tik apie 315 g per parą. Pasaulio sveikatos organizacijos ekspertai rekomenduoja šių maisto produktų (neskaitant bulvių) suvartoti ne mažiau kaip 400 g per parą, o pagal Danijoje galiojančias mitybos rekomendacijas, vaisių ir daržovių reikėtų suvartoti net apie 600 g per parą. Taigi Lietuvos gyventojų mityba neatitinka sveikos mitybos rekomendacijų, nepakankamai gaunama biologiškai aktyvių medžiagų, tarp jų ir antioksidantų. Tokia mityba palanki lėtinėms netinkamos mitybos sąlygotoms ligoms plisti, todėl patartina papildomai vartoti antioksidantų maisto papildų, padedančių organizmui apsisaugoti nuo žalingo laisvųjų radikalų poveikio, stiprinti imuninę sistemą.

 Antioksidantai ypač naudingi tiems žmonėms, kurių kasdienė veikla sąlygoja didelę fizinę bei protinę įtampą, jie ilgai būna užterštoje aplinkoje, dažnai patiria stresą, jaučia jėgų bei energijos stoką, mažai valgo šviežių daržovių ir vaisių, retai būna gryname ore, rūko, vartoja alkoholinius gėrimus, mažai juda, taip pat vyresnio amžiaus žmonėms.

Antioksidaciniu poveikiu pasižyminčių medžiagų yra įvairių, tačiau pagrindiniai antioksidantai, kurių žmogus turi gauti su maistu, yra vitaminai E, C, beta karotinas, mikroelementas selenas.

Papildomai vartojant seleno, ląstelės saugomos nuo pražūtingo piktybinio proceso, didė- ja organizmo atsparumas žalingiems aplinkos poveikiams. Seleno maisto papildus ypač patartina vartoti dirbantiems užterštoje aplinkoje, rūkantiems, besilaikantiems dietos bei vyresnio amžiaus žmonėms. Žmogaus ląstelių mitochondrijos turi fermentą superoksiddismutazę, kuri reaktyvų superoksido radikalą verčia nereaktyviu vandenilio peroksidu. Pastarasis toliau yra veikiamas kitų fermentų: glutationperoksidazės, katalazės. Žmogus su maistu būtinai turi gauti nors šiek tiek seleno, nes glutationperoksidazė žmogaus organizme yra vienintelis fermentas, kurio aktyvumui yra būtinas selenas. Lietuvoje, kaip ir visoje Vakarų Europoje, seleno dirvožemyje praktiškai nėra, todėl tikslinga papildyti mitybą seleno turinčiais maisto papildais. Privalu gauti ir kitų antioksidantų – vitaminų E ir C, beta karotino. Svarbu, kad organizmas gautų visų antioksidantų, nes jie, būdami kartu, stiprina vienas kito poveikį.

big-27 big-33 big-12