Magnis – žmogaus organizmui gyvybiškai būtinas mineralas. Organizmas negali pats jo pasigaminti, taigi turi jo gauti su maistu. Pagal kiekį organizme magnis yra 4-as makroelementas (po natrio, kalio, kalcio), o pagal kiekį ląstelėje – 2-as (po kalio).
Magnis sudaro maždaug 0,027 proc. žmogaus kūno masės. Apie 53 proc. magnio kaupiasi kauluose, o 20 proc. – audiniuose, pasižyminčiuose metaboliniu aktyvumu (smegenyse, širdies ir skeleto raumenyse, antinksčiuose, inkstuose, kepenyse).
Daugiau negu 90 proc. organizme esančio magnio yra ląstelių viduje (intraląstelinis). Apie 80–90 proc. intraląstelinio magnio sudaro junginius su adenozintrifosfatu (ATF). Normalus magnio kiekis serume yra 0,8–1,0 mmol/l (1).
Magnis dalyvauja daugelio fermentų veikloje – yra daugiau nei 300 fermentų kofaktorius. Jis yra universalus medžiagų apykaitos procesų reguliatorius, dalyvauja organizmo energetiniuose (susidarant junginiams su ATF, ATF sintezėje ir hidrolizėje, glikolizėje, oksidaciniame fosforilinime) ir plastiniuose (baltymų, lipidų, nukleino rūgščių sintezėje) procesuose. Taip pat magnis reikalingas perduodant genetinę informaciją. Magnis, kaip fiziologinis kalcio antagonistas, atpalaiduoja raumenų skaidulas, mažina trombocitų agregaciją, palaiko normalų transmembraninį potencialą; dalyvauja vitamino C ir angliavandenių apykaitose.

Taigi magnis mums labai reikalingas. Ar gauname jo pakankamai su maistu?
Susidomėjimas magnio tyrimais pasauliniu mastu ypač išaugo, kai buvo pastebėta šio elemento stoka kai kurių išsivysčiusių šalių gyventojų maisto racione.  Pasak knygos „Magnio stebuklas“ autorės, gydytojos Carolyn Dean, intensyvios žemdirbystės sąlygomis magnis iš dirvos išnaikinamas daug greičiau nei kalcis.
Prieš kelis šimtus metų, valgydamas visai paparastus produktus, žmogus per dieną sugebėdavo gauti apie 500 mg magnio. Mūsų dienomis, geriausiu atveju gauname apie 200 mg šios medžiagos.
Pagal Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO, World Health Organization – WHO) mitybos normas, per parą su maistu rekomenduojama gauti: kūdikiams – 40–60 mg, vaikams iki 15 metų – 80–310 mg, jaunuoliai ir vyrai per parą turi suvartoti 350–400 mg, o merginos ir moterys – 300–350 mg magnio. Nėščios ir maitinančios krūtimi moterys papildomai dar turėtų suvartoti apie 100 mg magnio.

Kada reikėtų vartoti magnio papildų?

Pastebėta, kad sumažėjus magnio koncentracijai sutrinka ne viena, o kelios organizmo funkcijos.
Magnio stoka organizme yra vienas pagrindinių veiksnių, sukeliančių žmogaus sveikatos sutrikimus ir gali būti daugelio ligų, tokių kaip cukrinis diabetas, osteoporozė, astma, virškinamojo trakto, inkstų ir daugelio kitų ligų priežastis.
Magnio stoka organizme didina riziką susirgti širdies kraujagyslių sistemos ligomis, gali sukelti širdies ritmo ir kraujospūdžio sutrikimus, raumenų spazmus, padidinti onkologinių ligų riziką. Trūkstant magnio, gali pasireikšti lėtinis nuovargis, mieguistumas, įvairūs emociniai sutrikimai. Įrodyta, kad esti tiesioginis ryšys tarp magnio koncentracijos ir atsiradusių sąnarių skausmų, ypač judant.

Magnio stoką organizme gali skatinti fizinis pervargimas, stresas, piktnaudžiavimas alkoholiu ir netinkama mityba. Tačiau ji gali atsirasti ir sutrikus magnio absorbcijai žarnyne, vemiant, viduriuojant, ilgą laiką naudojant diuretikus ar kai kuriuos vaistus. Nustatyta, kad magnio koncentracijos sumažėjimas susijęs su organizmo uždegiminėmis reakcijomis. Be to, padidėjusio streso sąlygomis, kai ši mineralinė medžiaga suyra, jos poreikis dar labiau išauga.
Magnis taip pat būtinas vitamino D metabolizmui organizme, ir jei vartojamos vitamino D dozės, o papildomai negauname magnio, susidaro dar didesnė jo stoka.
Kol kas lėtinei hipomagnezemijai įvertinti nėra tinkamų laboratorinių tyrimų, todėl manoma, kad apie magnio trūkumą galima spręsti iš hipomagnezemijai būdingų simptomų:
dažniausiai pasireiškia raumenų silpnumas, sustiprėję sausgyslių refleksai, raumenų tremoras, toniniai-kloniniai raumenų traukuliai, blauzdos raumenų spazmai, širdies ritmo sutrikimai (tachikardija, padidėjęs kraujospūdis).

Magnio paplitimas gamtoje

Magnis („magnesium“) – cheminis elementas, kurio simbolis Mg (Mg2+) – yra žemės šarminis metalas, labai aktyvus, todėl paplitęs kaip katijonas Mg2+. Magnio junginių randama įvairių mineralų sudėtyje. Kadangi magnio druskos tirpios vandenyje, vandenynų vandenyje magnio koncentracija yra apie 55 mmol [15–17], o kietame vandenyje – apie 30 mg/l.
Daug magnio yra augaliniuose produktuose – kviečių sėlenose, moliūgų sėklose, saulėgrąžose, riešutuose, taip pat žaliose daržovėse – špinatuose, salotose, petražolėse, krapuose, nes magnis yra centrinis chlorofilo katijonas. Nuo 50 iki 150 mg magnio yra 100 g žaliųjų daržovių – špinatuose, salotose, petražolėse, krapuose, rūgštynėse. Nemažai magnio turi morkos, moliūgai ir ankštinės kultūros – sojos, šparaginės pupelės, žirniai. Magnio šaltiniu gali būti žemės ir kiti riešutai, kakava ir juodasis šokoladas, razinos, grybai, žuvis, ypač lašišinė, jūrų gėrybės – krabai, krevetės, jūros kopūstai. Pieno produktuose magnio nėra daug – tik apie 12 mg/100 g.

Kokį magnį organizmas geriau pasisavina?

Nustatyta, kad organinės magnio druskos yra tirpesnės, todėl magnio citratas yra geriau organizmo pasisavinamas nei magnio oksidas.
Apibendrinant galima teigti, kad, tyrimų duomenimis, magnio citratas yra tinkamiausias ir geriau pasisavinamas nei kitos magnio druskos.

Kas privalo vartoti magnį?

  • Tie, kurių raumenis traukia mėšlungis, kamuoja raumenų spazmai.
  • Tie, kurie turi problemų su širdimi.
  • Vaikai, kurie yra hiperaktyvūs, daug sportuoja. Siūloma magnį išgerti vakare, kad miegas būtų ramesnis.
  • Moterys nėštumo ir žindymo laikotarpiu.
  • Mažai judantys ir nuolat stresą patiriantys žmonės.
  • Vidutinio amžiaus moterys, ypač vartojančios hormoninių preparatų, mažinančių magnio koncentraciją kraujyje. Taip pat patartina vartoti ir B grupės vitaminų.
  • Vyresnio amžiaus žmonės, kurių kaulų tvirtumui ir sąnarių lankstumui trūksta magnio. Kartu patartina vartoti cinko.
  • Tie, kurie ruošiasi egzaminams ir patiria papildomų įtampų. Magnis užtikrina normalią nervų sistemos veiklą, leidžia ramiau viską įvertinti, išvengti panikos.
  • Tie, kurie patiria didelį fizinį krūvį sportuodami ar dirbdami.
  • Osteoporoze sergantys žmonės. Patartina ilgą laiką naudoti profilaktinę magnio citrato dozę, nes magnis stimuliuoja kaulų masės atsikūrimo procesus.

Kada magnio vartoti negalima?

Kai sergama inkstų nepakankumu, širdies blokada ar miastenija.
Vartojant kraujospūdį reguliuojančių vaistų būtina pasitarti su gydančiu gydytoju.

elemvitalsmg
Parengta pagal
Magnio stokos klinikiniai aspektai. Medicinos teorija ir praktika. 2012 – T. 18 (Nr. 4.1)
“Lietuvos gydytojo žurnalas” Nr.7
Magnio stebuklas (The Magnesium Miracle, 2006). Carolyn Dean
Ю. П. Гичев. Беседы о биологически активных добавках к пище. 2013